2026-05-10 16:30:46

Overrasket FCN-chef: FCM ville ikke noget

Jens Fønsskov Olsen ærgrer sig over det uafgjorte resultat mod FCM, som overraskede FC Nordsjælland ved at stille sig ned og forsvare i første halvleg.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

FCN

0 - 0

FCM

Der var skuffelse i begge lejre efter søndagens 0-0-resultat i Farum. 

Særligt FC Nordsjælland havde et hav af store chancer, og efterfølgende var cheftræner Jens Fønsskov Olsen især ærgerlig over, at den gode første halvleg ikke resulterede i mål.

Det siger han til TV 2 Sport.

- Det er vores egen skyld, at vi ikke vinder den her kamp. Vi møder et hold, der i første halvleg gjorde det modsatte af, hvad vi havde forventet.

- Vi troede, de ville gå ud og tage fat, men de lægger sig tilbage og hverken kan eller vil noget. Vi må også sige, at vi ikke var helt dygtige nok til at score.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Overrasket FCN-chef: FCM ville ikke noget
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

FC Midtjylland spillede sig op efter pausen, hvor hjemmeholdet dog også havde flere store muligheder.

Alligevel endte det uden scoringer.

FC Nordsjælland kunne med en sejr have sikret sig bronzemedaljen, men må nu vente til sidste spillerunde, før de kender deres slutplacering.

Samtidig må FC Midtjylland nu sætte deres lid til Brøndby senere søndag.

En AGF-sejr vil nemlig betyde, at aarhusianerne kan fejre klubbens første danske mesterskab i 40 år.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

FCN

0 - 0

FCM

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce