Peter Bjur bliver i den kommende sæson en del af førsteholdstruppen for Brøndby, og han bliver dermed næste generation af Bjur til at trække i den blå-gule trøje.
Farmand er nemlig Brøndby-legenden Ole Bjur, men Peter fastslår, at han skal skrive sin egen historie i klubben.
- Han har opnået så meget i Brøndby IF som fodboldspiller, så det ville da være lidt mærkeligt, hvis jeg som fodboldspiller og Brøndby-fan ikke ser op til en spiller som ham – uagtet at han er min far, siger Bjur til klubbens hjemmeside.
- Jeg er ikke blevet sammenlignet med ham så tit, men de seneste år har jeg tænkt meget over, at det kunne være sjovt at opnå noget af det, han opnåede som fodboldspiller her i klubben. Men jeg skal skrive min egen historie i Brøndby og gøre tingene på min måde.
Ole Bjur har været en stor inspiration og motivation for den unge Brøndby-spiller, som aldrig er blevet presset af sin far.
- Lige så længe jeg kan huske, har vi talt om fodbold, spillet fodbold og bare delt fodbold sammen. Han har aldrig pacet mig, men han har været der og hjulpet mig.
- Og i de senere år, hvor det begyndte at se ud, som om at jeg måske kunne drive det til noget, har jeg selvfølgelig trukket meget på ham. Det er jo kun en fordel at blive inspireret af den karriere, han har haft.
Brøndby hentede den nu 19-årige Peter Bjur i B93 tilbage i sommeren 2017.


Brøndby IF
3F Superliga































