Eliteserien -Remmer og Molde slog Rosenborg i topbrag
2018-09-30 21:51:52
Foto: Molde

Remmer og Molde slog Rosenborg i topbrag

Søndagens opgør mellem Eliteseriens nummer tre og et i form af Molde og Rosenborg endte med en smal 1-0-sejr til Molde, der havde Christoffer Remmer på banen i hele opgøret. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Eliteserien - 24. runde

FT

MOL

1 - 0

RBK

41'
10
Vegard Forren
Mål

Rosenborg havde sent søndag aften mulighed for at udbygge føringen i toppen af Eliteserien, men der ventede en svær opgave for Mike Jensen og co. 

Der stod nemlig en udekamp mod ligaens nummer tre på programmet i form af Molde, men Rosenborg havde vundet de seneste seks kampe i Eliteserien, så der var for alvor lagt op til et spændende topopgør. 

For hjemmeholdet var Christoffer Remmer på banen fra kampstart, og Mike Jensen var at finde i Rosenborgs maskinrum med anførerbindet på armen. 

I kampens indledning var Molde i teten, og Mike Jensen og Rosenborg var heldige med ikke at komme bagud i flere situationer. 

Efter 40 minutter gik den dog ikke længere for gæsterne, da rutinerede Vegard Forren steg til vejrs og headede bolden i kassen til en hjemmeføring på 1-0, og derfor kunne Molde gå i omklædningsrummet med udsigten til fuld gevinst. 

Kort inde i anden halvleg var Etzaz Hussain tæt på at bringe Molde på 2-0, men afslutningen langt udefra manglede den sidste skarphed, og derfor stod det fortsat 1-0. 

Begge hold tilspillede sig flere løse chancer, men ingen af mandskaberne formåede at udnytte dem, og derfor endte det med en snæver Molde-sejr på 1-0 over topholdet. 

Molde-sejren ændrer ikke på, at Rosenborg ligger nummer et, men med en hånd i kampen har Brann mulighed for at lukke forspringet til et enkelt point med en sejr. Der resterer seks runder af Eliteserien. 

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Eliteserien - 24. runde

FT

MOL

1 - 0

RBK

41'
10
Vegard Forren
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce