2025-08-24 17:22:29

RFC led snævert nederlag: Vi mangler skarphed og kvalitet

Randers FC led et snævert nederlag til FC Fredericia på Monjasa Park. Det var ikke det optimale resultat for kronjyderne, men Mathias Greve ser alligevel nogle positive ting fra kampen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på Monjasa Park
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 6. runde

FT

FCF

1 - 0

RAN

34'
10
Svenn Crone
Mål

Randers FC gæstede søndag eftermiddag Monjasa Park, hvor der var mulighed for at vende den negative stime, som kronjyderne var ved at skabe sig forud for dette opgør.

- Det er ikke et godt resultat. Vi kom her selvfølgelig for en sejr, fortæller Mathias Greve til den fremmødte presse.

- Vi kommer fra en rigtig skidt kamp på hjemmebane mod Brøndby, hvor jeg derimod synes, at vi gør rigtig mange ting godt i dag.

- Du får mig derfor ikke til at være lige så negativ igen, som jeg var efter kampen mod Brøndby.

Det var heller ikke meget mere end 30 minutter, hvor Fredericia havde overtaget, før Randers satte sig tungt på spillet. De 30 minutter var dog nok til at få kronjyderne til at halte efter, da Svenn Crone satte en fremragende scoring i kassen. 

- Der er mangel på den sidste skarphed og kvalitet, og så er marginalerne måske heller ikke helt med os for tiden.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -RFC led snævert nederlag: Vi mangler skarphed og kvalitet
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

- Vi kommer fint rundt om dem og ned i halvrummene, men vi får ikke afsluttet det.

I statistikkerne var det dog også tydeligt at se, at Randers sad tungt på spillet efter Fredericia-scoringen, hvor det altså endte med en xG på hele 1,72, som ikke var nok til at hjælpe kronjyderne i jagten på mål.

- Det er ærgerligt, at vi ikke får prikket den i kassen, når vi får lagt så godt et tryk. Det er jo ren overlevelse for Fredericia de sidste ti minutter.

- Vi slider med det lige nu, men der er en vej ud af det, og det var langt mere positivt i dag end sidste kamp, sluttede Mathias Greve af. 

Randers FC's næste opgave er på hjemmebane, hvor de danske mestre fra FC København kommer på besøg.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige

Hattrick | Afsnit 129

Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.

Læs mere
-8:16

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 6. runde

FT

FCF

1 - 0

RAN

34'
10
Svenn Crone
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce