2026-05-14 10:42:01

Røde lamper i hele Aarhus: 55.000 AGF-fans til guldfejring

AGF melder, at der er udsolgt ved alle guldfester, der finder sted i Aarhus søndag. Hele 55.000 AGF-fans kommer til at fejre det danske mesterskab.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

6 - 2

VFF

Aarhus har allerede fejret AGF's mesterskab godt.

Søndag tager de så fejringen til nye højder, når den sidste kamp i 3F Superligaen skal spilles, og Patrick Mortensen efterfølgende vil løfte titlen.

Her vil der udover kampen på Ceres Park Vejlby også være storskærmsarrangementer i Tivoli Friheden og på Tangkrogen. På Tangkrogen vil festen også fortsætte efter kampen med fejring af holdet og livemusik.

AGF melder torsdag ud, at alle billetter til de ovenstående arrangementer er udsolgt.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Røde lamper i hele Aarhus: 55.000 AGF-fans til guldfejring
Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

12.000 er på plads på stadion i Vejlby, 13.000 i Tivoli Friheden og 30.000 på Tangkrogen.

Efter dialog med myndighederne er den maksimale kapacitet i Tangkrogen på 30.000, selvom planen oprindeligt var, at der skulle være fri adgang for alle.

Dermed kommer der alt i alt til at være 55.000 mennesker, som overværer sæsonens sidste kamp og pokaloverrækkelsen.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen

Drømmeklubben | Afsnit 1

VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.

Læs mere
-47:38

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

6 - 2

VFF

Annonce

18 kommentarer

Se kommentarer
Annonce