
Silkeborg har brug for en pragtpræstation.
Torsdag aften tabte Kent Nielsens mandskab med 0-1 på hjemmebane til Jagiellonia i det første af to opgør i Conference League-kvalifikationens tredje runde.
Det vil sige, at man den kommende torsdag som minimum skal sikre sig en sejr på en svær, polsk hjemmebane, der næppe byder danskerne kærligt velkommen.
Silkeborg-keeper Nicolai Larsen har tidligere spillet på svære udebaner i det østlige Europa – primært med FC Nordsjælland og AaB – så han kender lidt til, hvad der venter.
- Jeg har kun hørt, at det er lidt flere end 20.000, der kan være på deres stadion, og det plejer at være fuldt hus hver gang, fortæller Nicolai Larsen til Bold og den øvrige presse.
- Det er det, der er mit kendskab til det. Jeg har prøvet at spille i Østeuropa en del gange, og det er i hvert fald en anderledes oplevelse for os danske fodboldhold. Det er en anderledes fankultur.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg har prøvet at være i Beograd mod Partizan. Der tror jeg, der var flere militærfolk, end der var politifolk og fans, og det fortæller lidt om den ramme, man kan ende med at komme ind i.
Nicolai Larsen frygter dog ikke torsdagens opgave i Białystok og håber i stedet på, at man gøre det polske publikum til en ulempe for hjemmeholdet.
- Måske kan vi ende med at være så dygtige, at vi kan få tilhængerne til at vende sig imod deres eget hjemmehold. Nu må vi se. Det formåede vi i hvert fald at gøre for et par år siden i Bukarest.
Nicolai Larsens holdkammerat Jens Martin Gammelby sammenligner med et andet 3F Superliga-stadion, når han skal beskrive den kulisse, der torsdag kan vente Silkeborg.
Reaktionen fra højrebacken, som selv har en spinkel fortid i polsk fodbold, kan du læse her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Silkeborg IF
ECL-kval





































