Danmark røg tirsdag ud af EM for kvinder.
Det gjorde de, da de først blev nedlagt af Tyskland, hvorefter Sverige vandt over Polen.
Danmark var dog foran mod Tyskland, inden to meget omdiskuterede situationer gik tyskernes vej.
Først blev et tvivlsomt straffespark givet, efter dommer Catarina Campos blev kaldt ud til VAR-skærmen.
Senere i anden halvleg blev en bold tyret i hovedet på Emma Snerle. Bolden røg derefter hen til tyskerne, der gjorde det til 2-1.
Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark forstod ikke, hvorfor spillet ikke blev fløjtet af, da der var tale om en klar hovedskade.
Den tidligere svenske topdommer Jonas Eriksson var også meget kritisk over for Catarina Campos' præstation.
- Det var en inkompetent dommerindsats, siger Jonas Eriksson til SVT og giver derefter en forklaring omkring hovedskader.
- Mange tror, at spillet skal stoppes, så snart der er en hovedskade. Det er ikke sandt. Regelbogen er tydelig om, at det skal være en alvorlig skade, og det er en hovedskade ofte, men for at vurdere det, skal man se, hvad der sker. I dette tilfælde skulle spillet have været stoppet, siger den tidligere topdommer.
Amalie Vangsgaard blev også ramt i ansigtet af en arm i starten af kampen, hvor det sågar gav næseblod til den danske angriber. Ved det tilfælde reagerede den portugisiske dommer heller ikke.

Tyskland
Danmark (k)
EM 2025





































