


Efter kampen mellem FC København og Jagiellonia Bialystok opstod der uro foran Parken.
De to fangrupperinger forsøgte at komme i karambolage med hinanden, men blev stoppet at politiet, der gik imellem.
Det oplyser Københavns Vicepolitiinspektør, Jakob Hansen, til Bold.
Efter konfrontationen ved Parken lykkedes det at holde de to grupperinger adskilt, hvorefter de polske fans blev ført op til Svanemøllen station og med et tog videre til Københavns hovedbanegård.
I forbindelse med uroen er en enkelt person blevet anholdt, oplyser Københavns Vicepolitiinspektør, Jakob Hansen. Vedkommendes nationalitet er endnu ikke kendt, men han snakker ikke dansk.
Artiklen fortsætter efter billedet

Manden er anholdt for overtrædelse af straffelovens paragraf 119, der omfatter vold og trusler om vold mod tjenestemand. Han er fortsat i politiets varetægt.
De medrejsende fans er nu samlet på Tietgensbroen lige ved Københavns hovedbanegård. Her indsamler politiet registreringer for at få et overblik over, hvem der er til stede, og hvad der er sket i forbindelse med uroen.
Politiet oplyser til Bold, at aftenen er forløbet roligt udover uroen ved Parken.
Gæsterne fra Jagiellonia Bialystok vandt opgøret i Parken 2-1.

FC København
Bialystok
Conference League





































