Der er penge i fodbold. Rigtig mange penge.
Men modsat mange andre, der drager til eksempelvis Saudi-Arabien for at tjene styrtende summer, bliver det aldrig noget for Jannik Vestergaard.
Det fortæller danskeren i landsholdslejren i Helsingør, efter historier om at han i sommer blandt andet afviste et giga-tilbud fra netop Saudi-Arabien.
- Mine beslutninger har altid været truffet ud fra en idé og en forestilling om, hvad der var bedst for mig rent sportsligt.
- Den første periode i Leciester gik så ikke, som jeg havde håbet på, men det har mine andre klubvalg gjort, synes jeg.
Derfor er hans holdning også meget klar.
- Det har altid været med det fodboldmæssige for øje. Jeg har aldrig valgt noget ud fra økonomi og kommer aldrig til at gøre det.
- Jeg ville aldrig tage pengene og løbe.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


EM
Danmark





































