
Viborg løb mandag aften ind i sit andet nederlag i træk, da holdet tabte 1-0 til FC Nordsjælland i Farum.
Sindre Egeli Walles tidlige mål blev kampens eneste, da FCN-profilen udnyttede en misforståelse mellem Lucas Lund og Viborgs forsvar.
Efter kampen var det en skuffet og ærgerlig Viborg-cheftræner, Nickolai Lund, der satte ord på kampen over for blandt andre Bold.
Her fremhævede han især manglende skarphed i den sidste tredjedel af banen som en afgørende faktor.
- Ja, jeg er skuffet og ærgerlig på holdets vegne over, at vi ikke får mere med fra kampen. Jeg synes, at vi samlet set havde fortjent en lidt bedre skæbne.
- Jeg ved ikke, om vi nødvendigvis skulle have vundet, men i hvert fald have fået et point med herfra - det synes jeg, præstationen var til.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Temaet har lidt været at få en god start på kampen. Jeg synes, at vi forsøgte med alt, hvad vi havde, for at komme godt fra start - spille lidt 'no-nonsense', ikke tage nogen risiko på bolden og stå solidt bagtil.
- Så er det individuelle fejl fra vores keeper og bagkæde, hvor de ikke lige hjælper hinanden godt nok i situationen.
- Så ved jeg godt, at Prince havde en stor chance i kampen - det er lidt mere individuel kvalitet fra den enkelte spiller, og det skal vi selvfølgelig løse bedre. Men ellers: cadeau til spillerne for, at vi hævede os godt ind i kampen igen. Jeg synes, at vi får fundet nogle gode situationer og strukket nogle gode angreb sammen.
- Deroppe må jeg stadig konstatere, at vi mangler for meget kvalitet i for mange situationer. Den sidste aflevering. Den sidste afslutning. Det sidste indlæg. Der manglede vi for meget gennem hele kampen.
Nederlaget betyder, at Viborg er nummer ni i Superligaen med seks point.
På fredag møder klubben ude Vejle Boldklub i den sidste kamp inden landsholdstermin.

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige
Hattrick | Afsnit 129Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga






































