2026-05-20 22:26:49

Viborg straffes med bøde for pyro

Viborg er blevet idømt en bøde på 80.000 kroner efter brug af pyroteknik, kast med ølkrus og ødelæggelse af net i opgøret mod FC Midtjylland den 4. maj.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Viborg må punge ud.

Klubben er blevet idømt en bøde på 80.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans for antændingen af pyroteknik, kast af ølkrus og afbrænding af net i forbindelse med kampen mod FC Midtjylland den 4. maj.

Det drejer sig om seks blitzlys ti minutter før kampstart og yderligere ni blitzlys ved indløb.

I kampens 33. minut blev der kastet minimum to øl på banen. Der blev ligeledes brændt hul i et net i Viborgs tilskuerafsnit.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Viborg straffes med bøde for pyro
Foto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix

Viborg har 14 dage til at appellere kendelsen.

Kampen mellem FC Midtjylland og Viborg endte 3-3. 

Podcast Cover

Brøndby tilbagekalder 600 FCK-billetter

Hattrick | Afsnit 85

Torsdag aften vender udebanefansene tilbage til derbyet mellem Brøndby og FCK for første gang siden kaosset i 2024 - men under 48 timer før kampstart måtte FCK pludselig fjerne 600 fans fra udebaneafsnittet, fordi tilladelserne ikke var på plads.

Læs mere
-18:58

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce