2026-04-17 20:25:14

EfB og Hillerød skød med løst krudt

Hillerød og Esbjerg fB spillede fredag aften 0-0 i Betinia Ligas oprykningsspil.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 25. runde

FT

EFB

0 - 0

HIL

Kampen om oprykning til Superligaen er tæt. Meget tæt. 

Fredag aften var Hillerød på besøg hos Esbjerg fB, og jagten efter oprykning er ikke blevet mindre spændende efter slutfløjt.

De to mandskaber spillede nemlig 0-0 og tog således et point hver. 

Efter 34 minutter måtte Tobias Arndal lade sig udskifte med en skade, hvorefter Rezan Corlu kom på banen. 

Kort efter spillede den tidligere Lyngby-profil bolden perfekt til Frederik Heiselberg, der dog ikke formåede at udnytte chancen. 

EfB's Muamer Brajanac forsøgte sig med et saksespark kort efter, og selv om skuddet ikke gik langt forbi, var det ikke nok til at få netmaskerne til at blafre. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -EfB og Hillerød skød med løst krudt
Foto: iHobro.dk

God EfB-redning
I pausen udgik Hillerøds Saman Jalaei med, hvad der lignede en skade i baglåret. 

Det var primært EfB, der lagde et pres i anden halvleg, men bolden ville ikke ind. 

Hillerød bød sig dog også til, og efter små tyve minutter af anden halvleg var det kun takket være en god redning af EfB-keeper Robby McCrorie, at gæsterne fra Sjælland ikke kom på tavlen. 

Ingen af de to mandskaber formåede at score, og derfor sluttede det med 0-0 på resultattavlen. 

Det betyder, at EfB fortsat ligger til oprykning, men de kan blive overhalet af Hvidovre senere på runden. Hillerød er to point efter vestjyderne. 

Podcast Cover

Stage vil være landsholdstraktor

Hattrick | Afsnit 63

I et stort interview med Bold taler Jens Stage nu ud om sit forhold til både AGF og FCK – og sætter samtidig ord på sin rolle i landsholdshierarkiet. 

Læs mere
-16:44

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 25. runde

FT

EFB

0 - 0

HIL

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce