2024-03-17 19:55:44

Mads Bidstrup jubler over første seniormål

Mads Bidstrup lykkedes søndag med at score sit første seniormål, da Salzburg vandt 5-1 over Hartberg i den østrigske Bundesliga. En dejlig følelse, lyder det fra den danske midtbanemand.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 23. runde

FT

SAL

5 - 1

HAR

20'
00
Ibane Bowat
Rødt kort
28'
10
Petar Ratkov
Mål
45'
20
Mads Bidstrup
Mål
51'
30
Fernando
Mål
75'
31
Jürgen Heil
Mål
84'
41
Oscar Gloukh
Mål
90'
51
Sekou Koita
Mål

Før søndagens opgør mellem Salzburg og Hartberg i den østrigske Bundesliga havde Mads Bidstrup aldrig nogensinde scoret på senior-niveau.

Kort før pausen lykkedes det imidlertid den danske midtbanespiller at få netmaskerne til at blafre, da han sparkede den flot ind fra kanten af feltet og gjorde det til 2-0.

Den tidligere Brentford og FC Nordsjælland-spiller var derfor en glad mand, da han gav interview til Salzburgs hjemmeside efter opgøret, som endte 5-1 til de østrigske mestre.

- Først og fremmest er jeg glad på holdets vegne. Men det er en rigtig dejlig følelse at score sit første professionelle mål.

- Vi havde forberedt os godt til kampen og pressede dem i bund, lyder det fra en glad dansker.

Mads Bidstrup skulle bruge 90 seniorkampe på at finde netmaskerne for første gang.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 23. runde

FT

SAL

5 - 1

HAR

20'
00
Ibane Bowat
Rødt kort
28'
10
Petar Ratkov
Mål
45'
20
Mads Bidstrup
Mål
51'
30
Fernando
Mål
75'
31
Jürgen Heil
Mål
84'
41
Oscar Gloukh
Mål
90'
51
Sekou Koita
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce