


Arsenal og Manchester City duellerer om Premier League-titlen.
Søndag mødes de to mesterskabskandidater på Etihad Stadium, og det er Manchester City, der har overhånden gående ind til kampen.
Selvom de er seks point bag Arsenal, er de et bedre spillemæssigt sted end konkurrenterne, mens de også for nylig vandt finalen i Carabao Cup over holdet fra Nordlondon.
Arsenal skrantede sig derimod videre i Champions League, mens de i seneste runde tabte på hjemmebane.
Alligevel har Pep Guardiola meget stor respekt for det, Arsenal leverer.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Folk er meget krævende – medierne, fansene, alle. Jeg nyder at se dem. Jeg lærer meget af mange ting. Det, folk vil have, er at vinde, og vi vil kæmpe for det. Et aspekt, som er virkelig, virkelig vigtigt, og som vi ikke kan kæmpe imod, er 22 år uden at vinde Premier League.
- De har noget, der gør dem unikke. Det ved jeg. Jeg kendte den følelse, da vi kom hertil. I lang tid vandt vi ikke Premier League. Manuel (Pellegrini, red.) og (Roberto, red.) Mancini gjorde det, men i vores æra vil jeg sige, at jeg ved, hvordan den første sejr føles.
- Det er noget, vi ikke kan konkurrere imod. Derfor er vi nødt til at fokusere på den måde, vi skal spille på, siger Pep Guardiola på pressemødet forud for kampen ifølge BBC.
Kampen begynder klokken 17.30 søndag.

Nørgaard færdig i rødt og hvidt
Hattrick | Afsnit 80Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.
Læs mere

Manchester City
Arsenal
Premier League



































