

Lyngby startede sin Superliga-sæson med et 0-2-nederlag til FC København.
To mål i første halvleg sørgede for, at der var lidt af et bjerg at bestige for Morten Karlsens tropper efter pausen.
De Kongeblå kom dog meget bedre med i anden halvleg, selv om de ikke fik scoret. Til TV2 Sport fortæller Andreas Bjelland, at han mener, Lyngby sad på spillet efter pausen.
- Jeg synes, vi vender det hele i anden halvleg, og det er os, der sidder på det, selv om vi har nogle omstillinger imod. Jeg synes, vi byder op til dans efter pausen, og det er sådan vi skal lægge fra land. Men første halvleg er bare ikke godt nok, siger forsvarsspilleren til TV 2 Sport.
Artiklen fortsætter efter billedet

Mohamed Elyounoussi og Orri Oskarsson scorede FC Københavns to mål.
Lyngby skal allerede i aktion i Superligaen igen på fredag, hvor de møder Sønderjyske i Haderslev.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC København
Lyngby Boldklub
3F Superliga





































