Var du der, da AGF vandt mesterskabet for første gang i 40 år?
Det kan blive et spørgsmål, der falder søndag, hvis AGF vinder over Brøndby, samtidig med, at FC Midtjylland snubler i Farum.
Men det bliver kun en meget lille udvalgt flok, der kan svare ja til, at de var til stede, da AGF vandt guld, hvis det altså sker på Brøndby Stadion.
For AGF har kun fået 2000 billetter til Brøndby Stadions udebane-afsnit. Og de billetter er groft sagt flået væk.
Det bliver således en beskeden og udvalgt flok AGF-fans, der får lejlighed til at opleve jagten på guldet fra tætteste hold søndag aften.
For AGF-spillerne ved om en sejr vil være nok, fordi FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland slutter to timer før, AGF går på banen i Brøndby.
Artiklen fortsætter efter billedet

De 2000 AGF-fans, der vil være på plads på Brøndby Stadion, er med garanti AGF-fans med hvidt blod i årerne.
For AGF har indført et særligt pointsystem, når man vil se AGF på udebane.

Alle AGF-fans får 10 point, når de har overværet en kamp.
Over en løbende periode på 12 måneder har dem med flere end 100 point på kontoen forkøbsret til udebanebilletter.
Den største udfordring for en del AGF-fans er, at mange ikke har fået registreret sig, så de får godskrevet bonussen på de 10 point hver gang, de har overværet en kamp.
Og så kan de ikke købe billetter til udekampe, fordi de ikke har samlet nok point.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
AGF
Brøndby IF
3F Superliga

































