

Vejle Boldklub risikerer snart at blive sat helt af i bunden af 3F Superligaen.
Ivan Prelecs tropper havde før søndagens kamp blot vundet en enkelt kamp i denne sæson, og derfor var de presset forud for opgøret mod Silkeborg IF.
Kent Nielsens tropper kunne omvendt tage et hop helt op i top-6 med en sejr, mens de med et nederlag blev under nedrykningsstregen.
Kampen startede forholdsvist lige, men midt i første halvleg kom værterne fra SIF foran.
Andreas Poulsen sendte et knivskarpt indlæg i feltet, og her timede Tonni Adamsen sit løb perfekt.
Artiklen fortsætter efter billedet

Silkeborg-stjernen headede med stor selvfølgelighed bolden i mål, og så kunne hjemmepublikummet ellers bryde ud i stor jubel.
Kort før pausen var værterne tæt på at fordoble føringen.
Igen med Poulsen og Adamsen som hovedpersoner. Poulsen lagde meget fikst bolden til rette med hælen, men denne gang manglede skarpheden for Adamsen.
Vejle kom tilbage
Vejle havde egentlig været udmærket med i første halvleg, men i anden halvleg var det SIF, der dominerede på chancefronten.
Værterne havde flere godt muligheder. Younes Bakiz var blandt andet centimeter fra at kunne prikke værterne foran 2-0, men det forhindrede en heroisk kæmpende Tobias Lauritsen.
Det var ikke meget, Vejle kom frem til i den anden ende i den her periode af kampen, men med små 20 minutter igen fik de alligevel udlignet.
Stefan Velkov stangede et hjørnespark i nettet, og så stod det 1-1.
Kort efter var SIF tæt på at komme foran igen. Adamsen var helt fri, men angriberens flugter ramte stolpen.
I slutminutterne af kampen var SIF mest på bolden, men der blev ikke scoret yderligere. Dermed endte det med en pointdeler.
Resultatet betyder, at både SIF og Vejle fortsat er under stregen. Se Superliga-tabellen her.

Nørgaard færdig i rødt og hvidt
Hattrick | Afsnit 80Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.
Læs mere

Silkeborg IF
Vejle Boldklub
3F Superliga




































