2025-09-11 21:42:00

Harder klar til at debutere mod Mainz

Conrad Harder er lykkelig over skiftet til RB Leizpig og understreger, at han er klar til at få debut, når Mainz venter lørdag.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 3. runde

FT

MAI

0 - 1

RBL

7 sekunder.

Så længe var der tilbage af transfervinduet, da Conrad Harders skifte til RB Leipzig gik igennem.

Den målfarlige dansker er lykkelig over at skiftet gik igennem.

- Jeg har altid ville spille i Bundesligaen, og RB Leipzig var min drømmeklub. Jeg har fulgt holdet i langtid, og vi har de samme ambitioner.

Den sultne angriber kan ikke vente med at komme i aktion og vil spille allerede i weekenden, når Leipzig møder Mainz.

- Helt sikkert, jeg er klar. Jeg giver altid 100 procent - det irriterer ofte mine modstandere ret meget. Jeg vil selvfølgeligt stadig gerne udvikle mig, især min beslutningstagning. 

Harder kan få debut, når RB Leipzig møder Mainz 05 klokken 15.30. 

Bold spørger:

Scorer Conrad Harder over 10 mål i Bundesligaen?

Ja, han kommer til at bombe!
Nej, han skal lige falde på plads!
261 stemmer

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 3. runde

FT

MAI

0 - 1

RBL

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce