




Det gik ikke stille for sig i Aserbajdsjan-lejren i kølvandet på fredagens 0-5-nederlag til Island.
Generalsekretæren for Aserbajdsjans fodboldforbund krævede, at landstræner Fernando Santos sagde op:
- Jeg forventer, at denne mand tager ansvar. Vi har ikke brug for sådan kujonagtig fodbold. Hvis træneren ikke forlader sin stilling af sig selv, vil vi handle. Vi venter på den rigtige beslutning fra ham, sagde AFFA's generalsekretær, Jahangir Farajullayev.
Det kan du læse mere om her.
Helt så nemt bliver det dog ikke at slippe af med Fernando Santos.
Artiklen fortsætter efter billedet

Portugiseren slår nemlig fast, at han ikke har i sinde at sige op.
- Nej, jeg overvejer ikke at sige op. Jeg har en kontrakt, siger Santos, da han bliver foreholdt Jahangir Farajullayevs udtalelser.
Santos fortsætter:
- Jeg har en gyldig kontrakt. Jeg prøver at gøre mit bedste her. Jeg respekterer min kontrakt. AFFA bestemmer. Hvis de vil, kan de afgøre dette spørgsmål.
- I fodbold er det nemt at give træneren skylden. Alle skal straffes. Både træneren og spillerne har skylden. Jeg håber, at spillerne og jeg vil præstere bedre i de næste kampe.
- Hvorfor skulle jeg sige op? Vis mig en træner, der selv siger op. Hvis AFFA ser, at jeg gør noget forkert, bør de tale med mig og løse problemet, siger Santos til azerisport.com.
Ifølge selvsamme medie er Aserbajdsjans fodboldforbund meget opsat på at få Santos til at sige op, da de i så fald ikke skal betale kompensation, hvilket de skal, hvis de fyrer ham.
Fernando Santos overtog jobbet som landstræner for Aserbajdsjan i juni 2024. Kontrakten løber frem til sommeren 2027.
Han har tidligere haft store trænerjobs i klubber som Besiktas, Sporting og Benfica, mens han var ved roret, da Portugal vandt EM i 2016.

Nørgaard færdig i rødt og hvidt
Hattrick | Afsnit 80Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.
Læs mere

Aserbajdsjan
VM kval. UEFA



































