Brøndby er meget tæt på at præsentere en ny spiller i form af Sønderjyske-guldfuglen Olti Hyseni.
Derfor faldt snakken også på den 19-årige kantspiller, da Brøndbys fodbolddirektør, Julius Ohnesorge, stillede op til interview med Bold og resten af den skrevne presse denne fredag.
- Der er noget, der hedder Komiske Ali i Danmark. Jeg kan sige, at vi arbejder rigtig hårdt på det, og det kommer i hvert fald ikke til at tage en uge.
- Vi arbejder med spilleren og med klubben, men det skal lige ordne sig, når det kommer til papirarbejde osv., lød det fra tyskeren, der ikke ville sætte navn på den pågældende spiller.
Cheftræner Thomas Nørgaard har dog forhåbninger om, at han råder over en ny kantspiller i truppen, når Viborg kommer på besøg på søndag i Superligaen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Regner og håber er to forskellige ting. Jeg håber, at der danser en ny spiller ind inden på søndag, lød det fra Nørgaard med et stort smil, hvorefter han satte ord på, hvornår han sidst har talt med Olti Hyseni.
- Min korttidshukommelse er helt umulig. Jeg var på et tidspunkt ovre i Sønderjyske, hvor jeg sagde pænt tak for en masse gode år sammen, og der hilste Olti og jeg da på hinanden. Jeg har også hørt ham om, hvordan han har haft det i ferien.
- Hvis det på et tidspunkt, bliver en done deal, skal jeg nok give mit besyv.
Thomas Nørgaard var med til at udvikle Olti Hyseni i deres fælles periode i Sønderjyske, og det er bare et spørgsmål om tid, før de bliver genforenet på Vestegnen.

AGF-miraklet i Poznan
Hattrick | Afsnit 163AGF gjorde onsdag det umulige og overkom et 1-4-nederlag, da de efter straffesparkskonkurrence spillede sig videre mod Lech Poznan i Champions League-kvalifikationen. Bolds udsendte i Polen kommer med en beretning.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga

























