Mange spærrede øjnene op, da Max Meyer skiftede til FC Midtjylland.
Den tyske midtbanespiller er et stort navn, men opholdet på den jyske hede blev aldrig nogen succes.
Et halvt års leje blev det til, inden han vendte tilbage til Fenerbahce, hvor FCM havde lejet ham.
Max Meyer fortæller i et interview om tiden i FC Midtjylland, der ikke var helt uden problemer.
- Jeg har altid forsøgt at være professionel og gøre mit bedste. Nogle gange går det bedre end andre gange.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er kommet til Luzern nu, og det er en stor lettelse. Det var ikke bare en lejeaftale, som det var i FC Midtjylland.
- Den seneste tid har ikke været nem for mig. Jeg er skiftet meget frem og tilbage, og der har været en masse sene transfers.
- Hos Midtjylland og Fenerbahce var jeg udenlands, og det var ikke helt problemfrit. Ny kultur og et nyt sprog er selvfølgelig udfordringer for en spiller.
- Jeg skal også være ærlig over for mig selv. I sidste ende er jeg selv ansvarlig for det, fortæller Max Meyer til tyske Sport1.
Max Meyer har været i schweiziske FC Luzern siden sommeren 2022, og han har kontrakt frem til sommeren 2024.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga




































