



FC Fredericia var på en svær opgave mod Vejle Boldklub, da de to mandskaber duellerede mod hinanden i Nørreskoven i NordicBet Ligaen.
Her kom Anders Holvad på banen, og det var hans første officielle kamp for FC Fredericia siden returen i januar.
Angriberen siger til FC Fredericias hjemmeside, at det var godt at komme i aktion.
- Det var super fedt at være en del af det igen. Det var træls at kigge med på sidelinjen. Jeg havde selvfølgelig håber på en bedre udgave af en kamp, men det var fedt at være tilbage.
Det endte med et 1-3-nederlag til FC Fredericia, og et rødt kort i første halvleg gjorde det svært for FC Fredericia.
- Vi spillede en fin halv time. Vejle pressede i starten, men vi scorede til 1-1 og havde en god følelse. Så fik vi det røde kort, og det ødelagde kampen for os.
- Det er et godt hold, og det er specielt, når vi er i undertal. Jeg tror ikke, at vi skal lægge for meget i den kamp, siger 32-årige Holvad.
Næste opgør for FC Fredericia er mod Fremad Amager på Monjasa Park.
FC Fredericia er næstsidst med fem point op til netop Fremad Amager.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Fredericia
Betinia Liga
































