2026-04-21 17:16:38

Falk tvivlsom til FCK-kamp

Alexander Zorniger fortæller til TV 2 Sport, at Rasmus Falk er tvivlsom til onsdagens kamp mod FC København.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 28. runde

I morgen d. 22. apr 18:00

FCK

vs

OB

Rasmus Falk måtte lade sig udskifte i pausen af OB's 3-1-sejr over Randers FC på grund af en skade i baglåret.

Tirsdag var Falk ikke en del af OB's træning, og efterfølgende fortalte Alexander Zorniger, at han er tvivlsom til onsdagens kamp mod FC København.

Det gjorde OB-træneren til TV 2 Sport.

- Han er syg, og han har nogle mindre muskulære problemer i låret. Hvis kampen var i dag, ville han være ude, men kampen er i morgen, så lad os se, hvad der sker, lød det.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Falk tvivlsom til FCK-kamp
Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

OB og FCK mødes i en direkte duel om Europa-playoffpladsen.

Forud for opgøret er det blot et enkelt point, der adskiller de to klubber. 

Kampen spilles klokken 18.00

Podcast Cover

Guldkampen lever

Hattrick | Afsnit 65

Hvem er favoritter til at snuppe det danske mesterskab i denne sæson? Spørgsmålet er pludselig pivåbent efter mandagens topbrag i Herning. 

Læs mere
-14:59

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 28. runde

I morgen d. 22. apr 18:00

FCK

vs

OB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce