Rasmus Falk blev sammen med sommerens nye transfersignings i Odense Boldklub hyldet af hjemmepublikummet før kampstart mod Viborg FF.
Falk var tilbage på Nature Energy Park efter ni år i FC København, og tilbagekomsten kunne næsten ikke være skrevet bedre end en H.C. Andersen-fortælling.
OB vandt opgøret 3-1 mod viborgenserne, hvilket var årsagen til, at dagen blev ekstraspeciel for midtbanespilleren.
- Jeg er jo altid rimelig afklaret, når jeg spiller, og så er jeg i det. Jeg vidste godt, at det ville være en speciel dag, og omvendt vidste jeg også, at det vil være en speciel dag, hvis vi vandt. Det er det, som det handler om, siger Rasmus Falk til Bold og den øvrige presse efter kampen.
- Det var fedt. Det føles så rigtigt, at OB er tilbage i Superligaen. Der var mange mennesker på stadion og en sejr i første hjemmekamp, det er sådan, det skal være.
Artiklen fortsætter efter billedet

Men OB-anføreren er allerede klar til at se fremad. Allerede fredag aften skal Alexander Zornigers mandskab i aktion igen.
- Nu kan vi nyde det og slappe af i det, og så er fodboldverden sådan, at i morgen er kampen glemt, og så er det næste kamp, det handler om, fortæller Falk.
OB skal en tur til Vejle fredag aften klokken 20:00.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
3F Superliga

































