Kent Nielsen har forlænget sin aftale med Silkeborg IF til sommeren 2028.
Den 63-årige træner har været i klubben siden 2019, men fortæller, at han fortsat er meget motiveret.
- Jeg har det fantastisk i Silkeborg og oplever en hverdag med stor gensidig tillid og en stærk sportslig retning. Vi har sammen skabt markante resultater, og jeg er fortsat meget motiveret for at udvikle holdet og konkurrere på højeste niveau
- Vi har opbygget en stærk identitet, hvor alle ved, hvilken retning vi arbejder i, og hvad vi står for, siger Kent Nielsen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kent Nielsen har stået i spidsen for Silkeborg i 230 officielle kampe.
Silkeborg IF tager hul på 3F-Superligaen den 20. juli, hvor de spiller ude mod Brøndby IF.
Bevis det i Super Manager!
Superligaen starter igen den 18. juli – og det bliver endnu federe, når du har dit eget managerhold med i kampen.
I Super Manager – Efterår 2025 vælger du dine 11 favoritspillere, skifter ud mellem runderne og dyster mod vennerne i miniligaer.
Pludselig betyder mandagskampen alt – og håneretten er kun ét clean sheet væk.
Sæt hold nu og gør Superligaen endnu sjovere.
Med Bold+ får du adgang til skarpe managertips til hver runde!

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Silkeborg IF
3F Superliga
































