Silkeborg IF har foretaget en intern trænerrokade.
Mandag oplyser Superliga-klubben, at de har valgt at lave et skift mellem Kim Leth Andersen og Thomas Røll.
Skiftet betyder, at de to bytter roller, således at Thomas Røll skal være U19-cheftræner, mens Kim Leth Andersen overtager rollen som transitionstræner.
– Thomas har været transitionstræner i SIF siden sommeren 2021 og har i forlængelse af sin erhvervede P-trænerlicens været motiveret for at skulle prøve sig af som cheftræner i et holdperspektiv.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Denne mulighed får han nu opfyldt i rollen som U19-cheftræner, men han vil fremover også have en rolle omkring transition og reservekampe.
- Kim har omvendt været U19-cheftræner i SIF siden sommeren 2023 og har været motiveret for at gøre en forskel for at lykkes med at få nogle af de spillere, han har arbejdet med på U19, ført ind til spilletid på 1. holdet i SIF.
- Den opgave får han nu mulighed for at løfte i et tæt samarbejde med Kent Nielsen og den øvrige stab omkring førsteholdet, siger sportschef Jesper Stüker til klubbens hjemmeside.

Riemers nye kaniner
Hattrick | Afsnit 87Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser.
Læs mere
Silkeborg IF
3F Superliga





































