Zlatan Ibrahimovic' selvtillid har aldrig fejlet noget.
Den svenske legendeangriber bliver lørdag hyldet på Friends Arena, hvor Sverige spiller testkamp mod Serbien.
I den forbindelse er den tidligere verdensstjerne blevet interviewet til fodboldforbundets hjemmeside, hvor han blandt andet sætter ord på sig selv som spiller.
- Den mest komplette nogensinde. Det kunne ikke være bedre, og der er ingen bedre. Og jeg laver ikke sjov. Jeg er seriøs.
- Forskellen på mig og andre er, at andre er gode til noget. Jeg var god til alt, lyder det fra den excentriske svensker.
Artiklen fortsætter efter billedet

Zlatan Ibrahimovic er Sveriges all time topscorer med 62 fuldtræffere. Et af målene blev sat ind mod England tilbage i 2012, og det er der nok mange, der husker.
- Det er det smukkeste mål i historien. Der er ingen andre, der har scoret et mål på denne måde. Så det er det smukkeste mål i historien. Det siger jeg ikke bare, fordi det er mig.
- Jeg tror ikke på, at det sker igen. Det gør du inde i straffesparksfeltet på et indlæg, men hvem tænker på at gøre det i denne situation?
- Det burde ikke ske. Alle ville have sagt, at jeg skulle tage bolden ned og spille den videre. Jeg tænkte på et saksespark 20 meter ude foran straffesparksfeltet, og det lykkedes – mod England, lyder det fra Zlatan.
Svenskeren stoppede karrieren for et år siden i AC Milan.

Sverige




































