


Charly Nouck Horneman var ustyrlig mod FC Nordsjælland.
Viborg-kanten scorede en enkelt gang på Right to Dream Park, men det var slet ikke nok.
Det fastslår han selv.
Nouck havde chancer til at score minimum et par mål endnu, og derfor var han også kritisk over for sig selv efterfølgende, hvor Bold spurgte ham, hvad der fyldte efter det sene nederlag.
- De brændte chancer fra min side af. Jeg føler, jeg koster.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg kan lave et hattrick i den her kamp. Det burde jeg gøre, men det får jeg ikke gjort, og så ender det med, at vi får nul point med herfra, og det er jeg rigtig skuffet over, fortæller han.
Nouck kunne godt glæde sig en smule over, at han var farlig nærmest hver gang, han fik bolden, men det var alligevel skuffelsen over nederlaget og de brændte chancer, der fyldte.
- Jeg synes, jeg spiller en god kamp. Jeg kommer til chancer, og jeg synes, jeg er farlig. Slutproduktet var der bare ikke, selvom jeg scorer. Jeg må tage hjem og træne videre på det.
- Det er positivt, at jeg får scoret og kommer til chancerne, men det er bare ikke godt nok, at jeg ikke får proppet flere ind, fortæller han.
Charly Nouck Horneman og Viborg FF får chancen igen onsdag, hvor de får Brøndby på besøg.

Stilstand i toppen - drama i bunden
Hattrick | Afsnit 69Der var masser af drama i Superligaen i weekenden - guldduellen endte uden vinder, mens nedrykningskampen for alvor er blevet blæst op igen.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga





































