Torsdag kom det frem at Anders Egholm og Sønderjyskes veje skilles når parternes kontrakt løber ud ved årsskiftet, fredag meddeler Randers FC på sin hjemmeside, at Essex Park bliver den nye arbejdsgiver.
Og det er sker til stor begejstring for hovedpersonen selv.
- Trods den nuværende placering virker Randers FC til at være en rigtig god klub med mange perspektiver. Jeg glæder mig meget til at komme i gang, også selv om Randers FC er i gang med en svær opgave, nemlig at blive i SAS Ligaen. Men også selv om det skulle glippe, er jeg overbevist om, at Randers FC er en klub med fremtidsperspektiver, og det passer godt med mine egne ønsker om at få en længerevarende kontrakt, og her føler jeg, at Randers FC er det helt rigtige valg, fortæller den kommende Randers-spiller til klubbens hjemmeside.
Glæden deles af den sportslige ledelse på Essex Park.
- Anders Egholm har i vore øjne været en væsentlig del af den fremgang, som SønderjyskE har været igennem den seneste tid, så vi er mere end glade for, at vi har sikret os Anders Egholm på en længerevarende kontrakt, hvor han både på den korte og den lidt længere bane kan være med til at få Randers FC tilbage på sporet, fortæller Jacob Nielsen, der er sportsdirektør i Randers.
Også træner Ove Christensen har roser til sin kommende forsvarsstyrmand.
- Anders Egholm besidder de spidskompetencer, som vi søger efter, det vil sige stærk i hovedspillet og god på standardsituationer, både defensivt og offensivt. For mig er han en ansvarsfuld spiller, der besidder de rigtige konkurrence-dyder, og han har gennemgået en god taktisk træning i en 4-backkæde. Desuden besidder han de rigtige egenskaber, hvor han gerne vil gå forrest samtidig med, at han er klar over, at man ikke kommer nogen vegne uden hårdt arbejde, vurderer Christensen.
Anders Egholm har første arbejdsdag når Randers-truppen starter træningen til januar, og har fået en aftale, der gælder til sommeren 2013.


Sønderjyske
Randers FC
3F Superliga































