AGF's Frederik Tingager og Brøndbys Luis Binks fik advarsler efter slutfløjt, da de to mandskaber mødtes i seneste Superliga-runde.
De to forsvarsspillere røg i totterne på hinanden og uddelte lidt verbale tæsk, inden dommer Jakob Sundberg hev dem til side og viste dem to gule kort.
Efter fredagens træning spurgte Bold Luis Binks ind til episoden, og englænderen ville ønske han havde ageret anderledes.
- Ikke det store. Han (Frederik Tingager, red.) sagde bare et par ting. Det var åbenlyst, vi havde tabt kampen, og det fik mig lidt op i det røde felt, så jeg svarede ham lidt igen.
- Det var en konfrontation, men fjollet af mig egentlig, for jeg endte med at få en advarsel, hvilket var unødvendigt, lyder det fra Binks.
Artiklen fortsætter efter billedet

Brøndby endte med at tabe kampen med 0-1 på et mål sat ind af Kristian Arnstad fra ellevemeterpletten.
Ny englænder i staben
Binks byttede Coventry ud med Brøndby denne sommer, og under den nye cheftræner Steve Cooper har den 24-årige forsvarsspiller fundet sig godt til rette i firebackkæden med Frederik Alves som makker centralt.
Fredag voksede trænerstaben i Brøndby så med endnu en englænder. Ben Dawson er tiltrådt som ny assistenttræner, og Binks glæder sig til at lære ham endnu bedre at kende.
- Det var lidt af en overraskelse. Jeg vidste ikke, at der var en anden på vej, og jeg kender ham heller ikke, men det er en ny, velkendt stemme. Det er godt!
Assistenttrænerteamet på Vestegnen består nu af Alan Tate, Henrik Hansen og Ben Dawson. Kevin Mensah vender tilbage i en rolle som individuel træner.

Stilstand i toppen - drama i bunden
Hattrick | Afsnit 69Der var masser af drama i Superligaen i weekenden - guldduellen endte uden vinder, mens nedrykningskampen for alvor er blevet blæst op igen.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga





































