Selvom kærligheden til eget hold er størst, kan man godt sætte sig ned og se en Superligakamp mellem andre hold og blive betaget af nogle spændende spillere.
Og særligt én ser ud til at fange Superligafansenes blik.
Der er tale om FC Nordsjællands Caleb Yirenkyi, som er den spiller, flest fans af andre hold beundrer.
Det fremgår af Bolds fanundersøgelse, hvor 17,4 procent har peget på ghaneseren.
En spiller der kan være på lånt tid i den bedste danske række. Hans flotte præstationer har tiltrukket interesse fra store adresser i Europa, og han kan meget vel blive et rekordsalg fra Superligaen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Philip Billing er også en spiller, som mange har glæde af at se.
Midtbanespilleren fra FC Midtjylland beundres af 12,8 procent, mens Franculino og Patrick Mortensen også er højt på listen. Det er bortrejste Aral Simsir i øvrigt også.
Dyk ned i tallene nedenfor:



Dansk oprejsning i Europa
Hattrick | Afsnit 164Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.
Læs mere

AGF
FC Midtjylland
FC København
OB
Silkeborg IF
Sønderjyske
Brøndby IF
AC Horsens
Lyngby Boldklub
FC Nordsjælland
Randers FC
Viborg FF
3F Superliga


























