Op/nedrykningsspil -Bundesliga-duel og serbisk heksekedel
2019-05-23 06:00:02
Foto: Getty Images

Bundesliga-duel og serbisk heksekedel

Torsdag byder på første duel mellem Stuttgart og Union Berlin i jagten på en Bundesliga-duel, og så er der serbisk pokalfinale mellem to ærkerivaler.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Stuttgart eller Union Berlin snupper den sidste plads i Bundesligaen til den kommende sæson, og det første slag mellem de to hold spilles torsdag aften.

Stuttgart sluttede tredjesidst i den forgangne sæson og skal derfor møde tredjepladsen fra 2. Bundesliga, som er Union Berlin. Første opgør i Stuttgart spilles torsdag, inden der er returkamp i hovedstaden på mandag.

Det kommer også til at gå vildt for sig i Beograd, hvor der er pokalfinale mellem ærkerivalerne Røde Stjerne og Partizan.

Røde Stjerne har snuppet det serbiske mesterskab endnu en gang, mens Partizan sluttede som nummer tre og er forsvarende pokalvindere. Det plejer at blive en hed affære både på og uden for banen.

Dagens højdepunkter:

19.00 Røde Stjerne – Partizan

20.30 Stuttgart – Union Berlin

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce