Børn i Danmark skal spille fodbold i glæde og med de samme rettigheder.
Det vil DBU i hvert fald kæmpe for.
De har på deres hjemmeside offentliggjort et forslag om disciplinære tiltag mod ulovlig rekruttering.
Det vil sige, at klubber kan blive straffet, hvis de overtræder DBU’s klubskifteregler for spillere under 18 år.
DBU-formand, Jesper Møller, har tidligere advokeret for, at børn skal behandles som børn. Det får børnene plads til med tiltagene. Det glæder Jørn Hedengran, der er formand for arbejdsgruppen bag tiltagene
- Det er afgørende, at vi sikrer klare rammer og konsekvenser for ulovlige klubskifter blandt børne- og ungdomsspillere, og forslaget vil komme til at omfatte alle medlemsklubber.
- Vi ser dette forslag som et vigtigt skridt i retning af at skabe bedre struktur og fair konkurrencevilkår for alle klubber, siger Jørn Hedengran.
Forslaget bliver behandlet til et møde d. 8. marts og kan træde i kraft til sommer, hvis det bliver vedtaget af DBU’s Repræsentantskab.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

3F Superliga
Danmark
A-Liga
































