2025-05-03 18:24:32

Hattrick fra Mads Greve: Det er simpelthen for meget nu

Mads Greve tog fusen på alt og alle, da han fredag aften tog sagen i egen hånd og scorede hattrick for Middelfart mod Fremad Amager. I et interview med Bold sætter den 35-årige veteran ord på den helt utrolige præstation. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 25. runde

FT

MID

3 - 1

FAM

27'
10
Mads Greve
Mål
31'
11
Daniel Mortensen
Mål
39'
21
Mads Greve
Mål
63'
31
Mads Greve
Mål

Ikke én, ikke to, men hele tre scoringer fra Mads Greve. 

Den garvede midterforsvarer gik målamok for Middelfart fredag aften, da han egenhændigt smadrede Fremad Amager med et hattrick ud af det blå, i det der endte med at blive en 3-1-sejr til fynboerne. 

Det var Mads Greves første hattrick i karrieren og et yderst vigtigt ét af slagsen, når man kigger på topstriden i 2. division, hvor Middelfart nu huserer på en oprykningsgivende andenplads. 

Greve, der har en prominent fortid hos blandt andre Vejle og Vendsyssel, satte efter kampen ord på de tre scoringer i et interview med Bold.

Hovedpersonen var mildest talt overrasket, og han regner da heller ikke med nogensinde at genopleve noget lignende.

Artiklen fortsætter efter billedet

2. division -Hattrick fra Mads Greve: Det er simpelthen for meget nu
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Hvordan i alverden kan det gå til, at du som midterforsvarer scorer hattrick? 

- Ja, det er også første gang, og det er da sikkert også sidste gang, fortæller Greve til Bold. 

- Jeg var selv overrasket over det på bagkant, men nogle gange er man heldig at stå de rigtige steder og dygtig til at få headet eller skovlet den ind over stregen. Det er helt vanvittigt, at jeg ender med at lave tre mål. 

Hvordan havde du det i kroppen efter mål nummer tre? 

- Der er hurtigt nogle henne ved mig, og jeg tror også, jeg får sagt: ’Det er simpelthen for meget nu’. Jeg tror måske, jeg har lavet to mål i en kamp før, men det er ikke lige standarden at lave tre som midterforsvarer, så det var jeg da en smule overrasket over. 

- Når man lige har lavet den første, giver det lidt selvtillid, og når man så laver nummer to, tænker man, at man også kan lave treeren. Nogle gange stiger troen på, at det kan lade sig gøre, når man lige har lidt ekstra selvtillid. 

Mads Greve fortæller yderligere, at han og Middelfart-cheftræner Kim Engstrøm har et lille væddemål kørende. Den 35-årige stopper var nemlig en anelse kæk, da han kom til den vestfynske klub i januar. 

Her satte Greve nemlig en optimistisk målsætning om at nå fem sæsontræffere på indeværende halvsæson, og efter fredagens hattrick er han faktisk allerede på fire. 

- Det grinede vi lidt af i går. Nu ser det pludselig realistisk ud. Det er måske at sætte baren lidt højt, men det ser da fint ud nu, lyder det afslutningsvis med et smil på læben fra Mads Greve til Bold. 

Det spidser virkelig til i toppen af 2. division, hvor Middelfart og Fremad Amager dyster intenst om den oprykningsgivende andenplads. Du kan finde stillingen her.

Bold spørger:

Hvilke to hold rykker op til NordicBet Ligaen?

Aarhus Fremad og Middelfart
Aarhus Fremad og Fremad Amager
Middelfart og Fremad Amager
1.124 stemmer

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 25. runde

FT

MID

3 - 1

FAM

27'
10
Mads Greve
Mål
31'
11
Daniel Mortensen
Mål
39'
21
Mads Greve
Mål
63'
31
Mads Greve
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce