2025-08-11 12:20:00

Lyngby-talent til prøvetræning i RB Salzburg

RB Salzburg har igen rettet blikket mod dansk fodbold. Bold kan fortælle, at den østrigske storklub i denne uge har Lyngby Boldklubs Rilke Thomsen til prøvetræning.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

CLB

3 - 2

SAL

RB Salzburg har før handlet i Lyngby Boldklub, og nu kan det ske igen.

Tilbage i 2019 valgte den østrigske storklub at købe Maurits Kjærgaard i Lyngby Boldklub for et rekordbeløb, og han har siden udviklet sig til at blive en profil i Salzburg.

Opskriften er dermed klar i Salzburg, som igen har været forbi Lundtoftevej for at se et af klubbens største talenter an. Nu er man klar til at tage det næste skridt.

Ifølge Bolds oplysninger skal 16-årige Rilke Thomsen i denne uge til prøvetræning hos RB Salzburg, som har set sig lun på det store Lyngby-talent.

Thomsen er venstre back og har trods sine 16 år allerede markeret sig på Lyngbys akademi. Han er en del af klubbens U19-hold, selvom han faktisk kun er U17-spiller.

Han har desuden imponeret på det danske U16-landshold med mål og assists, og det er altså noget, som har fået RB Salzburg til at reagere.

I Lyngby Boldklub har man også store forventninger til Thomsen, da man tilbage i april valgte at belønne ham med en kontrakt efter få måneder i klubben.

Dengang udtalte talentchef Marcus Oxe følgende:

– Rilke er en meget dygtig spiller, og vi har stor respekt for det arbejde han og HIK har lavet for at rykke ham dertil.

– Vi er sikre på, at vi er det helt rigtige match for Rilke nu, og med de præstationer vi har set fra ham, så giver denne her aftale god mening for begge parter.

Dermed er Lyngby Boldklub da også i kontrol over situationen, hvis RB Salzburg efter denne uge ønsker at hente Thomsen permanent til Østrig.

Som Bold forstår det, har Lyngby Boldklub en aftale med Rilke Thomsen for de kommende tre år.

I RB Salzburg finder man stadig Maurits Kjærgaard samt Mads Bidstrup, Adam Daghim og Jacob Rasmussen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

CLB

3 - 2

SAL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce