2026-05-20 14:52:00

Marcussen om Vejle-skifte: Det rigtige skridt

Gustav Marcussen sætter ord på sit skifte til Vejle Boldklub.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Gustav Marcussen har sat kursen en smule nord på.

Offensivspilleren har kontraktudløb med FC Fredericia efter denne sæson, og han har valgt at fortsætte karrieren i Vejle Boldklub.

27-årige Marcussen har skrevet under på en kontrakt for de næste tre år.

Første år kommer til at blive brugt i Betinia Ligaen, hvor målet er at rykke direkte op igen.

Den ambition tager han del i.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Marcussen om Vejle-skifte: Det rigtige skridt
Foto: Oliver Dinesen

- Jeg er rigtig glad for at blive en del af Vejle Boldklub, og jeg føler, at det her er det rigtige næste skridt for mig. Jeg kommer fra en sæson, hvor jeg har udviklet mig og igen fået prøvet mig af på superliganiveau. For mig betyder det noget at komme til en klub med store ambitioner, en flot historie og en god fodboldkultur. Vejle er en stor fodboldby, og det er noget, man også mærker udefra som gæst på Vejle Stadion.

- Det har været vigtigt for mig at vælge et ambitiøst projekt, og jeg kan se mig selv passe ind i den måde, man gerne vil spille fodbold på i Vejle. Jeg kommer med en masse sult og energi, og jeg vil gøre alt for at bidrage til, at vi kan tage de næste skridt som hold og føre Vejle Boldklub tilbage i 3F Superliga hurtigst muligt. Arbejdet begynder allerede nu, og jeg glæder mig til at tage fat, siger Gustav Marcussen til Vejle Boldklubs hjemmeside.

Gustav Marcussen tilbragte tre år i FC Fredericia.

Podcast Cover

Brøndby tilbagekalder 600 FCK-billetter

Hattrick | Afsnit 85

Torsdag aften vender udebanefansene tilbage til derbyet mellem Brøndby og FCK for første gang siden kaosset i 2024 - men under 48 timer før kampstart måtte FCK pludselig fjerne 600 fans fra udebaneafsnittet, fordi tilladelserne ikke var på plads.

Læs mere
-18:58

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce