Missede Japan-job: Løvenkrands åbner for DK
Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix
2021-03-14 08:00:02
Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix

Missede Japan-job: Løvenkrands åbner for DK

Peter Løvenkrands havde et kontrakttilbud fra en japansk klub, men corona satte en stopper for det. Nu leder han efter et andet trænerjob, og det kunne være i Danmark.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

I sommer stoppede Peter Løvenkrands som reserveholdstræner hos Rangers, hvor han havde været i job de seneste tre år. 

Den tidligere landsholdsspiller søgte nye udfordringer, og det var også tæt på at falde i hak. Til B.T. fortalte han i august, at en aftale var på plads med en klub, men at han ikke kunne komme til at skrive under grundet coronarestriktionerne. 

Siden er kontakten med klubben dog røget i vasken. Det fortæller han til bold.dk, hvor han også løfter sløret for, at der var tale om en japansk klub.

- Jeg havde et job, hvor jeg skulle være cheftræner for et hold i Japan. Alt var aftalt, kontrakten var på plads, så vi manglede bare det sidste. Jeg manglede bare at få min arbejdstilladelse og visa til at komme ind i landet. Så ramte corona og lukkede det ned.

- De blev ved med at vente og vente på mig indtil omkring jul, hvor jeg stadig ikke kunne komme ind i landet, så de blev nødt til at hyre en, der allerede var i landet. Det var drønærgerligt. Det var en god mulighed for mig, fordi det var en fantastisk klub, så det er lidt ærgerligt. 

- Jeg kigger efter noget igen og følger lidt med, hvad der sker rundt omkring i Europa og andre steder. Om der er nogle muligheder for trænerjobs? Jeg venter spændt på, hvad der kan ske og er klar. Jeg følger også med i Danmark, og jeg håber, der kan komme noget her på et tidspunkt, fortæller Peter Løvenkrands til bold.dk.

Han vil dog ikke komme nærmere på, hvilken klub der var tale om, eller om det var en klub i den bedste japanske række. 

- Jeg vil helst ikke snakke om, hvilken klub det var. Jeg ved ikke, hvad der kan ske i fremtiden. Det kan jo være, der kommer noget, eller de kommer tilbage igen.

Selvom aftalen med den japanske klub gik i vasken, så har han dog brugt efteråret fornuftigt. 

Omkring jul bestod han sin træneruddannelse, så han nu har den højeste trænerlicens fra UEFA, nemlig Pro-licens.

Har lært af Steven Gerrard: Stod for førsteholdet i ny og næ

Derfor er Peter Løvenkrands nu på udkig efter et andet trænerjob, hvor han kan udfolde sine egenskaber som træner. 

Den nu 41-årige træner kommer med erfaring fra Rangers, hvor han blandt andet har stået i lære hos Liverpool-legenden Steven Gerrard. 

- Jeg er åben for det meste. Selvfølgelig er der et vist niveau, man gerne vil arbejde på. Jeg ved, jeg har egenskaberne, efter alt det jeg har været igennem med Rangers. Jeg har en god fodboldviden, og jeg ved, hvad jeg selv kan. 

- Jeg ved, hvad jeg står for og har lært meget gennem Steven Gerrard, Michael Beale og Gary McAllister, som jeg har arbejdet tæt sammen med. Jeg har set på nært hold, hvordan de arbejder, og jeg har været med til at træne førsteholdet mange gange. 

- Det gjorde jeg, når de ikke kunne, hvor jeg så hjalp til med de forskellige ting. Jeg har været med på det niveau, så jeg ved, jeg kan være med her. Jeg håber på, at jeg får muligheden for at bevise mig overfor en klub, at jeg vil være den rette mand til jobbet. 

1. og 2. division er også interessante: Fælles ambition er vigtigst

Selvom Peter Løvenkrands har brugt det meste af sin egen aktive spillerkarriere i udlandet og siden hen også begyndte trænerkarrieren i Skotland hos Rangers, så kunne han godt se sig returnere til Danmark som træner. 

- Helt sikkert. Jeg har fulgt meget med i dansk fodbold og ser det meget. Jeg kan rigtigt godt lide det, og jeg synes, spillestilen i Danmark passer mig perfekt. 

- Det vil også være dejligt at komme hjem til Danmark, så jeg kan se min familie mere. Fodboldmæssigt føler jeg, at det passer mig godt, så det ville være rigtigt interessant for mig, hvis der var noget i Danmark.

Det behøves ikke at være en Superligaklub, der retter henvendelse til Løvenkrands, før det kan fange interessen. 

Det vigtigste er, at parterne deler fælles ambitioner for fremtiden, fastslår Rangers-legenden. 

- Så længe vi snakker divisionerne, så er jeg åben overfor det hele. Det skal være en klub, der passer til mine ambitioner. Jeg går ikke ind og tager et job bare for at tage jobbet. Det skal være en klub, der kan leve op til mine ambitioner, men også en klub, hvor jeg tror på, at jeg kan leve op til deres ambitioner. 

Vælger man at hyre Peter Løvenkrands som træner, så lover han til gengæld masser af underholdning. Han vil have sit hold til at spille boldbesiddende og med et højt genpres. 

- Det er underholdende fodbold med boldbesiddelse. Det er opbyggende bagfra med høj fitness og genpres. Det skal ligge højt, så man kan vinde bolden højt oppe. Det er fodbold, som fans vil være glade for at se. 

- Man skal selvfølgelig have de rigtige spillere, der kan passe i systemet, men det er i hvert fald underholdende, boldbesiddende og med højt tempo, afslutter Peter Løvenkrands til bold.dk.

Han nåede 22 landskampe for Danmark, hvor han var med til VM i 2002 og EM i 2004.

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce