Den 23-årige kantspiller har fået en kontrakt, der løber til 2030 i Sunderland.
I sidste sæson blev det til 14 kampe for englænderen Mundle i Premier League, mens det i oprykningssæsonen blev til 22 kampe i Championship.
Romaine Mundle er et produkt af Tottenhams akademi, hvor han aldrig nåede at få debut, men spillede hele vejen op gennem ungdomsrækkerne.
Lige indtil han skiftede til belgisk fodbold og Standard Liège.
Her snuppede Sunderland kantspilleren efter et år i Belgien i 23/24-sæsonen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Fodbolddirektøren i Sunderland, Florent Ghisolfi, har set en god udvikling hos Mundle.
- Siden han kom til klubben, har han udviklet sig en del, og vi har set hans potentiale vokse gennem hans præstationer.
Fodbolddirektøren udpeger også nogle af styrkepunkterne hos kantspilleren.
- Han har nogle vigtige kvaliteter, der kan gøre en forskel på dette niveau, specielt hans fart og evne til at være direkte og skabe muligheder. Samtidig er der stadig plads til at udvikle sig endnu mere.
Sunderland startede sæsonen med et nederlag til Ipswich. Mundle sad på bænken hele kampen.

Kryptisk Larsson langer ud efter FCK-exit
Hattrick | Afsnit 5Vi starter dagens Hattrick med Jordan Larsson, der ikke er tilfreds med, hvordan afskeden i FCK blev. Svenskeren mener, at en række personer har forsøgt at skade hans omdømme.
Læs mere
Sunderland
Premier League




























