De danske U19-drenge var pisket til sejr i tirsdagens EM-kvalifikationskamp mod Portugal, som kunne nøjes med uafgjort for at avancere.
Landstræner Morten Eskesen havde blandt andet Højlund-brødrene, Adam Daghim, Noah Nartey og Thomas Jørgensen med i startelleveren, mens spillere som Alexander Simmelhack, Oscar Schwartau og Zidan Sertdemir startede på bænken.
De unge danskere formåede at levere en flot indsats i første halvleg, der dog endte uden scoringer. Det blev der imidlertid lavet om på efter pausen.
Efter en times spil dumpede en løs bold ned på kanten af feltet, hvor Thomas Jørgensen kom drønende og sparkede den resolut ind til en til en dansk føring.
Artiklen fortsætter efter billedet

Herefter fortsatte Eskesens tropper med at dominere på kuglen, og et par minutter senere var Thomas Jørgensen tæt på at fordoble sin måltotal. Den flade afslutning endte dog i sidenettet.
De portugisiske stortalenter formåede også at bide fra sig undervejs i anden halvleg, men de unge danskere viste sig som de skarpeste på dagen.
Efter 69 minutters spil fordoblede Emil Højlund således føringen efter flot forarbejde af Adam Daghim.
Danmarks U19-landshold vandt dermed 2-0 over Portugal og er klar til EM for første gang nogensinde.


Portugal U19
Danmark U19
EM U19

































