2026-05-17 23:30:00

Viborg-lejren fulgte Herning tæt: Håbede på Brøndby-pointtab

Cheftræner Nickolai Lund håbede på, at FC Midtjylland ville stjæle point fra Brøndby IF, da Viborg FF i deres egen kamp var bagud, og dermed satte den europæiske plads på spil.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på Ceres Park Vejlby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

6 - 2

VFF

1'
10
Frederik Emmery
Mål
27'
20
Patrick Mortensen
Mål
34'
21
Thomas Jørgensen
Mål
35'
31
Gift Links
Mål
70'
41
Sebastian Jørgensen
Mål
86'
51
Tomas Kristjánsson
Mål
90'
52
Lukas Kirkegaard
Mål
90'
62
Tomas Kristjánsson
Mål

Viborg FF missede på dramatisk vis fjerdepladsen i Superligaen. Viborgenserne tabte søndag 6-2 til de danske mestre fra AGF i sæsonens sidste kamp, mens Brøndby IF samtidig vandt 3-2 ude mod FC Midtjylland.

Resultaterne sender Viborg ned på femtepladsen og betyder samtidig, at Nickolai Lunds mandskab går glip af playoff-kampen om en europæisk billet mod FC København.

I Viborg-lejren fulgte man intenst med i opgøret i Herning, hvor håbet var, at FC Midtjylland kunne levere en hjælpende hånd. Men det lykkedes ikke FCM at holde Brøndby fra at fuldende et comeback, der ændrede på tabellen. 

Det var en udvikling, som Viborg-lejren fulgte med i. 

- Vi havde selvfølgelig folk til at følge med i kampen, men mit fokus var på vores egen kamp. Da vi selv havde smidt resultatet mod AGF, sad vi til sidst og håbede på, at Brøndby ikke vandt, eller at de spillede uafgjort, siger Lund til Bold og den øvrige skrevne presse. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Viborg-lejren fulgte Herning tæt: Håbede på Brøndby-pointtab
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Viborg endte dog med at trække det korteste strå, og skuffelsen var tydelig hos cheftræneren.

- Vi er enormt skuffede og kede af det. Det er ikke sådan her, vi ville afslutte sæsonen. Men når vi får det lidt på afstand, kan vi også se tilbage på en sæson, hvor vi helt frem til sidste spillerunde kæmpede med om top tre og de europæiske pladser, lyder det cheftræneren. 

Trods to nederlag i de sidste to runder ser Viborg-bossen fortsat optimistisk på fremtiden.

- Vi går på ferie med et godt fundament. Det, vi har i klubben, i staben og på holdet, er rigtig stærkt. Vi skal lære af det her og blive nogle procenter bedre, men så tror jeg også på, at vi står her igen i næste sæson, sagde Viborg-chefen.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

6 - 2

VFF

1'
10
Frederik Emmery
Mål
27'
20
Patrick Mortensen
Mål
34'
21
Thomas Jørgensen
Mål
35'
31
Gift Links
Mål
70'
41
Sebastian Jørgensen
Mål
86'
51
Tomas Kristjánsson
Mål
90'
52
Lukas Kirkegaard
Mål
90'
62
Tomas Kristjánsson
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce