


Det så længe ud til, at OB skulle snyde AGF for alle tre point på Ceres Park Vejlby mandag aften.
Det endte dog med et flot comeback af De Hviie, som scorede to gange indenfor de sidste 10 minutter.
Det kunne dog have været anderledes, hvis Alexander Zorniger havde fået ret i sin fortolkning af en situation i anden halvleg.
Her hev Henrik Dalsgaard OB’s Jona Niemic ned, der ellers havde frit løb mod mål.
- Det var en afgørende situation med det manglende røde kort. Det var en klar gamechanger, fortalte Zorniger til den skrevne presse efter kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I enhver liga får du information fra dommerne om, hvad der er et rødt kort. Det her var et blueprint af et rødt kort. Det er umuligt at have en anden fortolkning af den situation.
- Jona Niemic var afgjort hurtigere, og den anden forsvarsspiller var 6-7 meter fra ham. Så hvis du ikke giver et rødt kort der, kan du aldrig give et rødt kort.
- Generelt kan jeg godt lide dommeren, han er normalt rigtig god, men andre dommere havde truffet en anden beslutning.
Zorniger havde også en pointe om at komme i kontakt med kampens dommer, Sandi Putros.
- Det er altid svært at have en dialog med dommerne. For hvis du snakker med dem, får du karantæne.
- Det er deres job at kommunikere med fjerdedommeren også, det er deres opgave at få ro på energien.
- Dommeren så det selvfølgelig som om, at der var en anden spiller, men det var der ikke.
Dele af AGF-lejren mente også, at OB’s Yaya Bojang skulle have været udvist senere i kampen for en grov tackling. Men den køber Zorniger ikke helt.
- På det tidspunkt ville vi have været 11 mod 10, og vi havde stadig været foran med 1-0. På det tidspunkt, hvor han laver tacklingen, står det 2-1.
- Der havde været en ekstra forsvarsspiller eller en midtbanespiller, og så havde situationen aldrig været sket.
- Men det skulle have været et rødt kort til AGF. Punktum, fortalte Zorniger.
Ovenpå mandagens resultat befinder OB sig på en ottendeplads i Superligaen med et enkelt point op til top 6.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

AGF
OB
3F Superliga




































