Sommerens EM-slutrunde er lige om hjørnet, og forberedelserne er i fuld gang.
Derfor er det danske A-landshold i øjeblikket samlet, men landstræner Kasper Hjulmands valg af trup har skabt stor debat rundt omkring på sociale medier.
I denne uges udgave af Ren Bold dykker panelet ned i det danske landshold.
Ét af emnerne er landstrænerens trupvalg, og her giver Glen Riddersholm en opsang til de danskere, som har været kritisk i forhold til udtagelsen af Christian Eriksen.
- I Danmark er vi generelt ikke ret gode til at hylde vores bedste spillere. At der overhovedet kan komme en diskussion om Christian Eriksen er for mig fuldstændig uforståeligt.
- Han er toppen af de her generationer, han er det ultimative i sin generation. Det gør lidt ondt i mig, at man overhovedet kan diskutere hans navn til en slutrunde.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Så tror vi som nation, at vi er dygtigere, end vi er. Det er jeg nødt til at understrege, udtaler den danske fodboldtræner.
Bold-journalist Mads Glenn Wehlast er også i ugens panel. Han ser alligevel en risiko ved formsvage profiler.
- Selvfølgelig kommer Eriksen, Højbjerg og Delaney med til EM, men jeg kan være bekymret for konkurrenceelementet, hvis de ikke har spillet ret meget. Man skal være i kampform på højt niveau til et EM, udtaler Mads Glenn Wehlast.
- Det ér en bekymring, istemmer Glen Riddersholm.
Du kan lytte til podcasten i din foretrukne podcast-app.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
EM
Danmark


































