Italien er videre til EM.
Her skal de møde Schweiz i ottendedelsfinalen, som spilles på lørdag.
Og skønt Schweiz bliver en svær modstander, så er Stephan El Shaarawy overbevist om, at Italien kan slå alt og alle - og at det er dem, som folk frygter at møde.
- Intet hold er glade for at møde os, fortæller El Shaarawy på det italienske pressemøde ifølge TMW.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi har stor fodboldhistorie, og det er aldrig nemt at spille mod os. Vi viste det også mod Kroatien, at vi er et hold, der ikke giver op.
- Selv mod Spanien forsøgte vi at spille åbent, men de var bedre, men vores ambition var, at vi skulle gøre det.
- Vi vil altid forsøge at være offensive og proaktive i vores fodbold, fordi at vinde er vores ultimative mål.
Stephan El Shaarway står noteret for nul minutter til denne EM-slutrunde. Han har i alt 31 landskampe med syv mål til følge.

EM
Italien
































