Den tidligere Esbjerg-spiller Kristoffer Lund skiftede i sommer BK Häcken ud med Palermo i Serie B. Siden har han optrådt 27 gange for klubben fra Sicilien, hvor han er fast mand i jagten på oprykning til landets bedste række.
Den 123 år gamle fodboldklub har nemlig ikke været i Serie A siden 2017, men det kan der måske blive lavet om på i år.
Lund og co. ligger for nuværende på femtepladsen, der giver adgang til playoffkampe om den oprykning, som ville betyde alt for holdet og byen.
Det fortæller den tidligere Häcken-spiller til Bold.
- Alle arbejder hver dag for at sikre oprykningen.
- Vi har fantastisk opbakning og support fra klubben, som motiverer os.
- Det ville betyde alt for os spillere, men også for klubben, fansene og hele byen, siger Lund til Bold.
Venstrebacken nåede kun en enkelt Superligakamp i sin tid i FC Midtjylland, da han i 2021 fik fuld tid i et nederlag til AGF.
Til gengæld fik han 59 Allsvenskan-kampe for Häcken, som han i 2022 blev svensk mester med. Skiftet fra det kolde nord til de sydlige himmelstrøg er dog gået godt.
- Det har været meget positivt at komme til Italien. Det er naturligvis noget andet end Sverige og Danmark, men jeg bliver både taktisk og teknisk dygtigere hver dag, hvilket jeg er glad for.
- Som privat person har jeg oplevet, hvor vigtigt det er at lære sproget.
- Jeg har også omfavnet den italienske og sicilianske kultur som helhed, siger backen til Bold.
Kristoffer Lund er født i Kerteminde, men på landsholdsplan tørner han ud for USA, hvor hans mor er født.
Tæller man Lund med som dansker, er der hele syv spillere i den næstbedste italienske række, som har dansk pas. Derfor løber man tit ind i en landsmand, når man spiller kampe i Serie B, og det er Palermo-spilleren glad for.
- Det er sjovt, jeg kan godt lide det.
- Jeg er personligt ikke den type, som opsøger folk så tit, men det er altid sjovt at møde de andre danske gutter.
- Så får man lige snakket og hørt, hvordan de har det, og hvordan de oplever Italien, siger Lund til Bold.
På trods af at have spillet næsten hele sin seniorkarriere i udlandet følger den 21-årige back stadig lidt med i Superligaen.
Og hans gamle klub bliver nok en anelse skuffet, når de hører, hvem, han tror, vinder ligaen i år
- Jeg følger stadig lidt med i Superligaen, og jeg tror, FC København vinder den i år, afslutter Lund.
Palermo har otte point op til andenpladsen, som giver direkte oprykning til Serie A.

Palermo
Serie B



































