2025-08-04 15:57:37

Bekræftet: Bent Christensen bliver ny FCM-akademichef

FC Midtjylland bekræfter, at Bent Christensen bliver ny akademichef for midtjyderne. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

FRE

1 - 3

FCM

Det bekræfter midtjyderne nu på sin hjemmeside. 

Han forlader dermed Brøndby efter en lang årrække og tiltræder sin nye stilling 1. september 2025, skriver FCM.

- Bent er ikke en klassisk akademichef – og netop dét, tror vi bliver styrken. Han kommer med en kombination af fodboldfaglighed, menneskelig indsigt og et brændende fokus på udvikling, siger FCM's fodbolddirektør Jacob Larsen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Bekræftet: Bent Christensen bliver ny FCM-akademichef
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

- I Brøndby og DBU har han vist, at han både kan sætte retning og give plads til individet. Nu tager han skridtet ind i et nyt ledelsesansvar, og vi er overbeviste om, at hans nysgerrighed, autoritet og erfaring vil bidrage til at løfte vores akademi yderligere.

Som aktiv spiller blev Bent Christensen dansk mester med Brøndby fem gange og fik sit kaldenavn Bent ‘Turbo’ for sin angrebsiver og hurtighed foran kassen.

I de senere år har Brøndby-koryfæet været transitionstræner på Vestegnen, men i vinter rykkede han tættere på cheftræner Frederik Birk som assistenttræner, inden han igen vendte tilbage til transitionstrænergerningen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

FRE

1 - 3

FCM

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce