



Fulham mod Brentford har før været en kamp fyldt med dramatik.
Lørdag rendte de to London-mandskaber ind i hinanden igen under lysene på Craven Cottage.
Og det var Mikkel Damsgaard, der satte gang i løjerne.
Fulhams 18-årige Josh King lavede en kæmpe brøler i opspillet, da han afleverede lige hen til Mikkel Damsgaard. Danskeren kunne sikkert placere bolden i det lange hjørne, da han havde et nærmest frit skud på mål.
Men Brentford formåede ikke at holde føringen. Faktisk lavede Fulham to hurtige mål cirka 20 minutter efter Brentfords føringsmål.
I 38.- og 40. minut sørgede Alex Iwobi og Harry Wilson for at vende kampen til Fulhams fordel.
Artiklen fortsætter efter billedet

Fulham kom også flyvende ud til anden halvleg. Det var dog Brentfords Ethan Pinnock, som mistimede et hovedstød, der strøg i eget net.
Dermed kom Fulham på 3-1.
Det hvidklædte hjemmeholdt fortsatte med at lægge tryk på, og Rodrigo Muniz hamrede bolden i kassen efter en times spil. Brasilianeren havde dog begået et frispark inden, og VAR annullerede målet.
Brentford kom ikke for alvor tættere på, og var generelt næstbedst. Derfor snuppede Fulham alle tre point med en 3-1-sejr.

Vallys tæt på udlandsskifte
Hattrick | Afsnit 147Nicolai Vallys kan være på vej mod et udlandsskifte, efter japanske FC Tokyo har meldt sig på banen.
Læs mere
Fulham
Brentford
Premier League




































