Det tidligere FC København-talent Tobias Christensen har spillet de seneste sæsoner i spansk fodbold, men blev for nogle uger siden løst fra sin kontrakt med Elche.
Offensivspilleren vender nu hjem til dansk fodbold, da han har skrevet kontrakt med FC Helsingør.
- Det er en spændende spiller, vi har hentet til vores offensiv. Tobias holdt formen lidt ved lige hos os i sommer, og der viste han sig rigtigt fint frem for vores trænerteam, som er vældigt begejstrede for ham. Så da muligheden opstod for at skrive med Tobias, var det helt naturligt at skrive med ham.
- Han er lige nu på vej hjem med fly fra Spanien og kommer direkte til træning i eftermiddag. Jeg ved, at han glæder sig til at vise sig frem i vores miljø, og jeg har store forhåbninger til, at Tobias kan blive en publikumsprofil her i klubben, siger FC Helsingørs direktør Janus Kyhl til klubbens Facebook-side.
21-årige Christensen har skrevet en toårig kontrakt med klubben.


FC Helsingør
Elche
Betinia Liga
Segunda Division






























