BK Frem-spiller Daniel Anusic blev for nyligt idømt yderligere to spilledages karantæne oveni sine i forvejen to karantænedage for et rødt kort tildelt for upassende sprogbrug i en pokalkamp mod Brønshøj i begyndelsen af september.
I Frem har man set alvorligt på den sag, hvor man dog ikke har været helt enig i dommerens udlægning af hændelsen, der i alt har kastet fire karantænedage af sig.
Men formand Per Jakobsen håber, at sagen kan være en lærestreg for klubbens spillere, når adrenalinen pumper, siger han til bold.dk.
- Spillerne kan nogle gange lære af det her, så de ved, at de skal holde hovedet koldt, når det spidser til, siger han og fortsætter om situationen, hvor Anusic fik rødt for, ifølge kampens dommer, at have sagt 'du får den i røven og munden din fucking svans':
- Det er altid skide svært, når spillerne kommer i de situationer og specielt i en pokalkamp med meget på spil mellem to klubber. Der ryger nogle gange finker af fadet, og der siges nogle ting, som ikke skal siges.
- Når vi har spurgt Anusic, er vi ikke helt sikre på, at dommeren har ret i, at det er det, der blev sagt.
- Han siger selv, at han ikke har sagt det, og vi kan ikke helt stå på mål for, hvad der er blevet sagt, og hvem der har ret, og om der er blevet tolket lidt forskelligt.
- Nu har han fået fire dage, og det synes vi er lige i overkanten, men det må vi æde.
Frem tager stor afstand fra homofobi
Ifølge kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans opfattede dommeren Anusic' udtalelser som homofobiske, og den slags tager Frem afstand fra, siger klubbens formand.
- Du kan sagtens kalde udtalelserne homofobiske, men han siger, at han ikke har sagt det (din fucking svans, red.). Klubben tager selvfølgelig stor afstand fra det, og det tror jeg også, at Anusic gør, for han er normalt en rigtig stille og rolig fyr, siger Per Jakobsen og fortsætter:
- Det er svært at sige, hvad der er blevet sagt, når andre ikke har været omkring, så vi må bare æde den beslutning, og det må Anusic også. Men selvfølgelig tager vi afstand fra det, hvis han rent faktisk har sagt det.
Frem-formanden fortæller, at man efter hændelsen har forsøgt at komme til bunds i sagen.
- Vores sportschef og Anusic har talt om, hvad der skete og blev sagt i situationen. Det var en rimelig kaotisk afslutning, men igen, adrenalinen pumper, og så bliver der sagt nogle ting, som måske ikke skal siges, siger han og tilføjer:
- Der var jo forskellige meninger om, hvad der præcist blev sagt. Vi har også et fint forhold til Brønshøj, og ingen af os ønsker noget dårligt for hinanden, så jeg tror mest, det har været et dommerskøn af, hvad han har hørt.
Ifølge Disciplinærinstansens kendelse overtrådte Anusic §12 om upassende, fornærmende eller hånende sprogbrug, ligesom han brød DBU's Adfærdskodeks.


BK Frem
CampoBet 2. division
Oddset Pokalen































