
Tirsdag aften tog Leeds imod Sunderland i Premier League.
Leeds satte sig på kampen fra start, hvor de havde et klart overtag spilovertag.
De store chancer udeblev dog i kampens indledning, hvor Anton Stach ellers havde et fint forsøg på frispark.
Dermed var stillingen 0-0 ved pausen.
Efter 64 minutter troede Leeds, at de havde bragt sig i front.
Anton Stach slog et præcist indlæg til Joe Rodan, der headede bolden i mål. Efter et VAR-gennemsyn blev scoringen dog annulleret for offside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kort tid efter gik det galt i den anden ende for Leeds.
Ethan Ampadu havde hånd på bolden i eget felt, og det takserede dommeren til et straffspark med hjælp fra VAR.
Habib Diarra leverede et svagt spark, men Leeds-målmand Karl Darlow kunne ikke holde bolden ude af netmaskerne. Det var Sunderlands første og eneste skud indenfor målrammen i kampen.
Dermed havde Leeds travlt, og de igangsatte også et pres mod slutningen af kampen.
Der var lagt hele 12 minutter til anden halvleg, og Leeds havde dermed rigeligt med tid til at sikre sig udligningen.
Leeds fik et par dødbolde i slutfasen, men de formåede ikke at gøre dem farlige nok.
De kom ikke nærmere en scoring, og Sunderland kan derfor tage fra Leeds med en smal sejr, der sender dem op på 11. pladsen i tabellen.

VM Morgenbreifing: Spanien er verdensmestre
Hattrick | Afsnit 154VM 2026 er slut. Spanien besejrede Argentina 1-0 efter forlænget spilletid og kan nu kalde sig både europa- og verdensmestre.
Læs mere
Sunderland
Leeds
Premier League
































