Copa America -Medie: USA vil afholde Copa America igen
Foto: Amanda Perobelli/Reuters/Ritzau Scanpix
2025-12-01 14:45:28
Foto: Amanda Perobelli/Reuters/Ritzau Scanpix

Medie: USA vil afholde Copa America igen

The Athletic skriver, at der er snakke mellem Concacaf og CONMEBOL om igen at afholde Copa America i USA, selvom det er en sydamerikansk turnering.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

I 2024 kunne Argentina genvinde Copa America-trofæet.

Det skete i USA, som nu igen er i spil til at afholde turnering.

Ifølge The Athletic er der lige nu dialog mellem Concacaf og CONMEBOL, om at 2028-udgaven igen skal afholdes i USA.

Det er ellers en turnering, der har til hensigt at finde det bedste hold i Sydamerika.

Ved seneste Copa America var USA og fem andre nationer fra Concacaf med ved turneringen, og et lignende scenarie er igen sandsynligt.

Turneringen blev i 2024 afholdt som led i et strategisk samarbejde mellem de to forbund.

Ligeledes var det en mulighed for USA for så småt at forberede sig på det kommende verdensmesterskab i 2026.

Den eneste hindring på nuværende tidspunkt er, at Copa America i 2028 vil blive afholdt lige inden et OL, som kommer til at tage meget fokus.

USA afholdt også turneringen i 2016. Skulle de være vært for turneringen i 2028, vil de altså havde afholdt de seneste tre ud af fem turneringer.

CONMEBOL har også andre muligheder. I Sydamerika står Argentina og Ecuador klar som mulige kandidater, da de har været i spil til de sidste to slutrunder.

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce